ارتقاي سلامت يك هدف اجتماعي و محور توسعه پايدار است

دانشجوی دکتری آموزش و ارتقای سلامت از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مراسم افتتاحيه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت اظهار داشت: ارتقاي سلامت يك هدف اجتماعي و محور توسعه پايدار است و توسعه و پيشرفت در سايه نظام سلامت و انسانهاي سالم تحقق پيدا خواهد كرد.

  علي معظمي دانشجوی دکتری آموزش و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، اولین سخنران دانشجویی مراسم افتتاحیه پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت، در خصوص ارتقای سلامت و نقش آن در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور اظهار داشت: اخيرا در راستاي اجراي بند يك اصل 110 قانون اساسي، سياست هاي كلان سلامت از سوي مقام رهبر معظم انقلاب اسلامي به دستگاههاي ذيربط ابلاغ شده و معظم له در این سند توجه ويژه اي به بحث ارتقاي سلامت مبذول فرموده اند.  خوشبختانه در این سند ارائه خدمات بهداشتي، آموزشي و پژوهشي بر اساس ارزش هاي انساني و اسلامي و نهادينه كردن آن در جامعه و همچنین ارتقاي سلامت روان و سلامت معنوي و توانمندسازي و مشاركت مردم براي در دست گرفتن  مسئوليت سلامت خود، مورد توجه ويژه قرار گرفته است.

معظمي افزود: اين سياست ها پشتيبان خوبي براي سند چشم‌انداز سلامت در افق 1404 خواهد بود كه ايران را به عنوان جامعه ‌اي پيشرو در مسير سعادت انساني معرفي مي كند كه در پرتو كاراترين و عادلانه ترين نظام سلامت و مردمي و برخوردار از بالاترين شاخص‌هاي ارتقاي سلامت داشته باشد. اين مهم در واقع نيازمند يك جامعه اي است كه افراد آن از تمام جوانب سلامت وداراي وضعيت مطلوب باشند،  همانطور كه مي دانيم سلامتي يك مفهوم يك بعدي نيست بلكه يك مفهوم چندبعدي است.

اين دانشجوي دكتري ادامه داد: مردم غير از سلامت فيزيكي،  نيازمند سلامت معنوي، اجتماعي و سلامت روان هستند، يعني اينكه بايد بتوانند با محيط خود ارتباط برقرار كرده، تعاملات سازنده داشته باشند. همه اين­ها در گرو اتخاذ يك سبك زندگي سالم است، سبكي كه جوامع امروزه رويكرد نويني به آن دارند و بحث فرهنگ يكي از مهمترين عوامل اين رويكرد است. يعني اينكه افراد بتوانند با توجه به بستر اجتماعي و فرهنگي قابل اعتماد ، سبك زندگي خود را آگاهانه انتخاب كنند و از بين گزينه‌هاي سالم‌تر گزينه  ای را انتخاب كنند كه باعث بهبود كيفيت زندگي آنها شود.

وي اضافه كرد: از جمله استراتژي هايي كه براي ارتقاي سلامت جامعه  مي توانيم مد نظر  داشته باشیم ، قادرسازي آنهاست، اين قادرسازي مي تواند از طريق آموزش و افزايش سلامت، سواد فرهنگي و سواد اجتماعي باشد.

اين دانشجو در پايان سخنانش اظهار داشت: ارتقاي سلامت در همه جا به عنوان يك هدف اجتماعي و محور توسعه پايدار تعریف شده  است و توسعه و پيشرفت زمانی تحقق خواهد یافت که در سايه نظام سلامت و انسانهاي سالم باشد.

دیدگاه جدیدی بگذارید