جوانان امروز مجريان آینده الگوي اسلامي ايراني پيشرفت

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت، طی سخنانی در مراسم افتتاحيه کنگره اعلام کرد : دانشجویان جوان امروز مدیران تخصصی فردا و مجریان الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواهند بود.

دبیر کنگره با بیان این‌که پنجمین کنگره با اعلام آمادگی بیش از 1400 نفر از پیشگامان پیشرفت در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: در این کنگره 1200 اثر در قالب مقاله، نوشتار، آثار هنری، رساله و پایان‌نامه‌ مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ارسال شده است.

متقیان خاطرنشان كرد: از 1200 اثر رسیده و انجام داوری اولیه برای حذف کارهای تکراری و رونویسی شده از آثارعلمی موجود ، تعداد 900 اثر شایسته حضور در روال داوری محتوایی تشخیص داده شد. داوران در بررسی های خود  763 مقاله و نوشتار ، 67 رساله و پایان نامه و  70 اثر تصویری دانشجویان  را مورد بررسی قرار دادند. پس از انجام داوری هیات داوران از میان نوشته های رسیده 326  اثر را شایسته انتشار تشخیص داد که چکیده آن در یک سی دی تقدیم  شركت كنندگان شده است . از میان 326 اثر نوشتاری 72 مقاله انتخاب و توسط نویسندگان آن در چهار نشست ارائه خواهد شد. به برترین  مقاله و نوشتارها ،   براساس نظر اعضای هیات علمی نشست ها و انتخاب  شركت كنندگان ، در مراسم اختتامیه هدایایی تقدیم خواهد شد.

وي افزود: درمیان آثار رسیده برای اولین بار پایان نامه های کارشناسی ارشد  و رساله های  دکتری نیز مورد ارزیابی قرار گرفتند که از میان 67  پایان نامه و رساله رسیده ، تعدادی به عنوان  برگزیده انتخاب و  به یاری خداوند در اختتامیه معرفی خواهند شد.

مسئول گفتمان سازی مرکز آمار کم پایان نامه ها را نشان از نو بودن موضوع الگو دانست  و به ضرورت پرداختن دانشجویان به موضوعات مربوط به  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در پایان نامه ها توسط دانشجویان دانشگاهها و حوزه های علمیه اشاره . اظهار امید واری کرد از این پس در دانشگاهها و حوزه ها شاهد تدوین پایان نامه ها و رساله های بیشتری توسط باشیم .  وی ادامه داد از میان آثار تصویری  رسیده به دبیرخانه  نیز 40 اثر مربوط به وب نوشت و 35 اثر تصویری بوده است .

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت هدف از برگزاری کنگره را  وظیفه ای دانست  که به درست به عهده کنگره پیشگامان پیشرفت گذاشته شده است، و آن طرح گفتمان پیشرفت در بین جوانان ایران اسلامی است.  بایستی طرحی اندیشید که همه جوانان در این راه قدم گذاشته  و همراه شوند. اما وقتی توان ارتباط با همه جوانان را نداریم، از میان خیل عظیم جوانان میهن اسلامی ،  هدفمند به سوی جوانانی رفتیم  که یک گام به پیش نهاده و پس از گذراندن مراحلی ، به  دانشگاه راه یافته اند و  در کسوت تحصیل علم ،  به کسب آموزش عالی اشتغال ورزیده اند .  این جوانان عملا یک قدم به جلو برداشته  و در راه پیشرفت و آینده  خود حرکت کرده اند و اهل  برنامه ریزی هستند و جامعه هدف  کنگره.  

وی ادامه داد: با پذیرش این قشر جوان و بانشاط از میان طلاب علوم دینی  و دانشجویان ،  به عنوان پیشقدم در پیشرفت و عدم توان ارتباط با همه دانشجویان،  دانشجویانی انتخاب شدند  که علاوه بر تحصیل در آموزش عالی و تحصیل تخصصی، یک مرحله جلو تر رفته و مسئولیتی را در دوره دانشجویی پذیرفته اند. این دسته عضویت در تشکل های علمی ، سیاسی ، کانون فرهنگی و اجتماعی  در دانشگاهها را پذیرفته و با حضور اجتماعی خود چند قدم جلوتر به پیش  حرکت کرده اند. با اطمینان می توان گفت دانشجویاني که امروز در دانشگاه  خود در کنار تحصیل علم ، فعالیت اجتماعی را پذیرا هستند، مدیران آینده و مجریان پیشرفت کشور خواهند بود. براین اساس است که نام این کنگره را برای حضور پرنشاط دانشجويان "پیشگام پیشرفت" نهاده اند.

متقيان ادامه داد: نکته بعد ، الگویی است که در نظر است برای پیشرفت ایران اسلامی تدوین شود.  الگویی که در تعاریف و توصیف، سند بالا دستی است نسبت به همه اسناد برنامه ای و چشم انداز و سیاستگذاری کشور  .  تدوین  الگو کار بسیار بزرگی است و لازمه آن بهره مندی از نظرات نخبگان و عالمان حوزوی و دانشگاهی و مسئولیتی است  بس سنگین،  اما   مفید  و امید آفرین برای دستیابی به آینده ای روشن  کشور .

 وي تصريح كرد: برای این کنگره که مزین است به حضور پیشگامان پیشرفت از سراسر کشور ، چهار محور  در نظر گرفته شده است ."پیشرفت فرهنگی و معنوی"، "پیشرفت اقتصادی" ، "پیشرفت اجتماعی"  و "پیشرفت علم، فناوری و نواوری". این چهار محور براساس سیاست های تدوین شده توسط شورای عالی  و اندیشکده های مرکز انتخاب شده  است. با اطمینان می توان گفت:  تحقق  این چهار محور،  می تواند جامعه ای پیشرفته و معنوی را برای ما به ارمغان آورد.  این جاست که آثاری که از ذهن فعال و پرطراوت جوانان پیرامون  این چهار محور تهیه و تدوین شده و به کنگره عرضه گردیده است ، برای استفاده تخصصی به اندیشکده های مربوط ارائه و عملا مشارکت جوانان در اندیشکده های مرکز دیده شده است و دانشجويان عملا با طرح ایده های خود در تهیه مقدمات تدوین الگو  وارد شده‌اند.

متقيان افزود: این ورود هم هدفمند است و با برنامه و مستند بر افکاری است که اساتید و اندیشمندانی که مشغول تحقیق و تفکر در جهت رسیدن به الگوی شایسته پیشرفت نظام اسلامی  هستند، برآن اعتقاد دارند و برای دستیابی به آن برنامه ریزی کرده اند. آنچه مسلم است آینده میهن اسلامی بدست شما جوانان رقم خواهد خورد. همانطور که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی فرمودند "کشور بدون جمعیت جوان ، یعنی کشور بدون ابتکار و پیشرفت و هیجان و شور و شوق" و عزیزانی که امروز در دانشگاهها و حوزه ها به تحصیل علم اشتغال دارند و مراحل پیشرفت و برنامه های کشور را مشاهده می کنند و شور و شوق و هیجان ایجاد ابتکار و رسیدن به هدف و پیشرفت خود و کشور را در سر دارند فردا خود به عنوان مجری و مدیر در کرسی های مختلف علمی دانشگاه­ها ظاهر خواهند شد . به عنوان یک مدیر عالی رتبه پست  مدیریتی را در یکی از قوا بدست خواهند گرفت.  به عنوان برنامه ریز و تدوین­گر قانون،  به عنوان نماینده مردم  در قوه مقننه اشتغال خواهند یافت .

دبیر کنگره ادامه داد: بدون شک دانشجوی امروز می تواند رئیس جمهور فردای ایران اسلامی و پیشرفته باشد  ، می تواند وزیر کابینه دولت های آینده باشد . به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند. مگر نه این است که عمده  مسئولان امروزی کشور دانشجویان دیروز همین دانشگاهها بوده‌اند.

علي متقيان در ادامه سخنان خود گفت: براین اساس است که مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که عهده دار تهیه الگویی برای پیشرفت و آینده کشور است . در نظر دارد موضوع پیشرفت کشور را با جوانانی در میان بگذارد که امروز شور و نشاط جوانی دارند و بدون هیچ تعلقی به تحصیل مشغولند و طالب پیشرفت هستند. این جوانان بدون تعلق خاطر به آینده ای روشن می اندیشند. اگر امروز مرکز دست مساعدت به سوی جوانان که طالب پیشرفت هستند دراز کرده است ، براین عقیده است که جوانانی که امروز برای رسیدن به یک الگوی جامع ایرانی اسلامی برای پیشرفت کشور  به کمک مرکز آمده اند  و در تدوین برنامه های آینده نقش ایفا خواهند کرد، زمانی که به مسئولیت اجرایی دست یافتند ، اجرای الگو به عهده آنها گذاشته خواهد  شد. آن زمان الگویی را در دست خود خواهند دید که در جوانی با تدوین آن همراه بوده اند. در مراحل مختلف تدوین آن را درک  کرده اند، حضور اساتید خود را در تدوین آن لمس کرده اند. اطمینان دارند که الگویی که براساس مبانی اسلام ناب محمدی (ص) و مطابق ذوق  وسلیقه  ایرانیان و بدست متخصصان ایرانی تهیه شده  همان است که سالها انتظار آن را داشته اند . آن وقت است که با جان و دل از آن حمایت خواهند کرد و بر اجرای آن مصمم خواهند بود. در این صورت است که الگو همانند دیگر برنامه های توسعه ای کشور،  استفاده کتابخانه ای نداشته و عملا بدست مدیرانی عملیاتی خواهد شد که ، دروه جوانی و دانشجویی خود را ، همراه با تدوین آن سپری کرده اند.

دبیر پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت در انتهاي سخنان خود از دانشجویان خواست بیش از گذشته در برگزاری کنگره، با دبیرخانه  همکاری  داشته باشند . وی همچنين ابراز اميدواري كرد، كنگره ششم در نیمسال اول تحصیلی  94– 1393برگزار شود.

دیدگاه جدیدی بگذارید