پیشرفت کشورها بدون توجه به سلامت امکان‌پذیر نیست

داوود دانش‌جعفری در جمع دانشجویان پیشگام پیشرفت اظهار داشت: مدل تأمین مالی سلامت در ایران به دو صورت هزینه‌های خصوصی و عمومی بوده که 60 درصد هزینه‌ها را مردم می‌دهند و 40 درصد هزینه عمومی است که از این میزان 21درصد سهم دولت و 19درصد سهم تأمین اجتماعی است.

دکتر داوود دانش‌جعفری، وزیر اسبق اقتصاد و عضو اندیشکده اقتصاد مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت که در پنجمین کنگره پیشگامان پیشرفت پیرامون موضوع پیشرفت اقتصاد سخن می گفت، با اشاره به رابطه پیشرفت اقتصادی و اقتصاد سلامت اظهار داشت: این موضوع هدفمند انتخاب شده، چون پیشرفت کشورها بدون توجه به سلامت امکان‌پذیر نیست. وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته‌های گذشته، ادامه داد: سیاست سلامت را می‌توان با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همراه کرد، زیرا بندهایی از اقتصاد مقاومتی نیز به درمان و سلامت پرداخته است.

مشاور فعلی وزیر بهداشت با بیان اینکه در گذشته نسبت به سلامت از دریچه اقتصادی کمتر توجه کردیم، تصریح کرد: مشکل بخش سلامت هزینه‌های آن است، به دلیل همین سنگینی هزینه‌ها است كه کشورها از عهده آن برنمی‌آیند. هر چند می‌دانند که بایستی به این موضوع مهم توجه داشته باشند.

وزیر اسبق اقتصاد گفت: یک عامل افزایش هزینه، به ترکیب بیماری‌ها بستگی دارد که در دنیا مرتب در حال تغییر است و درمان بیماری‌های جدید نیز هزینه‌های بیشتری دارد.

وی بیماری‌ها را در دنیا به دو بخش واگیردار و غیر واگیردار تقسیم‌بندی کرد و افزود: 24 درصد بیماری‌ها در اروپا غیر واگیردار هستند و هر چه از مرحله توسعه نیافته به سمت کشورهای توسعه یافته می‌رویم، بیماری‌های واگیردار کم می‌شود. اما بیماری‌های جدید افزایش می‌یابد. وی ادامه داد: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته 21 درصد بیماری‌ها مربوط به اعصاب و روان و 25 درصد آن قلبی است.

عضو اندیشکده اقتصاد به کشورهای آفریقایی اشاره کرد و گفت: اکثر این کشورها کمتر توسعه یافته هستند و  آمارها نشان می‌دهد که 25 درصد بیماری‌های آنان  مربوط به ایدز، 4 درصد سل،7 درصد غیرواگیردار و اعصاب و روان نیز 7 درصد است. جمع‌بندی اقتصادی بخش سلامت این کشورها نشان می‌دهد. با توجه به آمار بیماریها، درصد هزینه‌های بیماری نیز در کشورهای توسعه نیافته بیشتر از توسعه یافته است.

وی در خصوص راه‌های تأمین منابع مالی بخش سلامت تصریح کرد: مالیات، تأمین اجتماعی، استفاده از منابع خیرین و نیز جیب مردم محل تامین هزینه های درمان است. در کشورهای پیشرفته درصد بیشتری از این هزینه ها توسط تأمین اجتماعی هزینه می‌شود. اما در برخی کشورها،  هزینه درمان  بیشتر از جیب مردم و پس از آن بودجه‌ دولت‌ها است.

به گفته دانش‌جعفری، کشور هلند 75 درصد از هزینه‌های سلامت خود را از طریق تأمین اجتماعی به دست می‌آورد. اما در انگلیس، دانمارک و استرالیا 70 درصد هزینه‌ها از بودجه عمومی تأمین می‌شود و در اکثر کشورها 70 تا 80 درصد هزینه‌های سلامت، از محل بودجه عمومی  تامین می‌شود.

وی افزود: در آمریکا تنها 44 درصد هزینه از دولت و 35 درصد از طریق پول بیمه‌های مردم و 15 درصد از جیب مردم تأمین می‌شود و در حال حاضر یکی از مشکلات آمریکا بخش سلامت است که به دنبال همگانی کردن آن هستند.

وی با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی که  3 نوع چالش برای سلامت در نظر گرفته است. این چالش ها را افزایش منابع مالی سلامت، عدالت بیشتر در سلامت و برطرف کردن ناکارآیی این بخش است.

دکتر دانش جعفری  ادامه داد: در بخش تأمین مالی اهداف هزاره جدید نشان می‌دهد سرانه سلامت در کشورهای توسعه نیافته 44 دلار است که به 60 دلار برای هر نفر هدف‌گذاری شده است و این میزان برای هر نفر در ایران 315 دلار است و در حال حاضر نیز یک درصد از ارزش افزوده نزدیک به 3هزار میلیارد تومان به بخش سلامت اختصاص یافته است.

وی افزود: معمولاً برای مواد غذایی قندی، چربی‌دار و نمک‌دار مالیات اضافه وضع می کنند تا بتوان بخشی از هزینه‌ها را جبران کرد.

دانش‌جعفری به عدالت در سلامت اشاره کرد و گفت: خدمات یارانه‌ای یا بیمه یارانه‌ای باید به افراد فقیر داده شود و همچنین در بخش رفع ناکارایی مردم به سمت استفاده از داروهای غیر برند رفته و از مصرف بیش از حد داروها و تجهیزات پزشکی خودداری کنند.

به گفته وزیر اسبق اقتصاد مدل تأمین مالی سلامت در ایران به دو صورت هزینه‌های خصوصی و عمومی بوده که 60 درصد هزینه‌ها را مردم می‌دهند و 40 درصد هزینه عمومی است که از این میزان 21درصد سهم دولت و 19درصد سهم تأمین اجتماعی است وی میزان هزینه هرنفر در ایران را 315 دلار اعلام کرد.

وی ادامه داد: متوسط دنیا 41درصد هزینه‌ها توسط بخش خصوصی و 59 درصد توسط بخش عمومی که شامل: تأمین اجتماعی و دولت است تأمین می‌شود.

عضو اندیشکده اقتصاد مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تأکید کرد: کشورهایی که بدترین وضعیت سلامت را دارند، میزان هزینه ای که از جیب مردم  برای سلامت می دهند 70 تا 75 درصد است. به همین دلیل است که سعی دارند هزینه‌ها را کاهش دهند تا از بودجه عمومی کمتر هزینه شود.

 

دیدگاه جدیدی بگذارید